مجید روهنده
در این ویستار واژگان نوساز و نویاب خود را در دسترس همگان می‌گذارم
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


همتاهای ایرانی برای واژگان ناایرانی

مدیر وبلاگ : مجید روهنده
نویسندگان

از واژه ایرانی پهر به معنای مراقبت محافظت نگهبانی دیدبانی to guard واژه پهریچ (ایچ=پسوند نسبت چون کوهیچ=کوهی و دهیز=دهقان) را ساخته اند که امروزه آنرا پرهیز میخوانند همانطور که هگریچ بدل به هرگز شده است. از همین ریشه واژه پهرگبد pahr(ag)bed* و یا پهربد (بُد=سالار چون ارتشبد) به معنای سرکشیک سرپاسبان پاس سالار chief guard به دست آمده که امروزه آنرا پهلبد میخوانند. ازینرو واژه پهل=پهر=گارد با واژه پهل به معنای پارت (قوم) و پهلوان (پارتی) و پهلوی همریشه نیست. انبوه مردمان جمعیت آدمیان جامعه انسانی معنای سوم پهل است که این نیز با دو پهل دیگر همریشه نیست.

 

*بنمان:

The five sons of the Manichaean God Mithra by Werner Sundermann

نوع مطلب :
برچسب ها : ریشه واژه پهلبد، ریشه واژه پهل، ریشه واژه پرهیز،
لینک های مرتبط :
مجید روهنده
دوشنبه 27 آبان 1398

واژه نوساز وارد (وا=باز-برعکس-دور+رد=فرستادن) به معنای بازفرستادن ردکردن به دیگری همتای لغت عربی ارجاع و واژه نوساز پسرد (کوتاه شده پسرده) به معنای پس فرستاده همتای لغت عربی مرجوع و واژه نوساز واپسرد (کوتاه شده واپسرده) همتای لغت عربی مرجوعه و واژه نوساز ردرس (رد آن به چیزی میرسد) همتای لغت عربی راجع و واژه نوساز بازواگرد (کوتاه شده بازواگرده) همتای لغت عربی راجعه و واژه نوساز بازواگشت همتای لغت عربی مراجعت است.

در گفتگوهای اداری و سازمانی همتای لغت عربی مُراجع واژه نوساز رویگزار (روی آورنده) خواهد بود همانطور که واژه رویکرد به معنای نزدیک آمدن و مراجعه است (رویگزاران=مُراجعان=مراجعه کنندگان مُراجعین). بدینسان واژه نوساز رویگزارد همتای لغت عربی مراجعه (مراجعه بعدی=رویگزارد بعدی-مراجعات=رویگزاردها) است. واژه نوساز بازگشتار نیز همتای لغت مُراجع در عرب (زنی که پس از مرگ شوهر به خانه پدر بازگردد) است.

ارتجاع=واپسگشت

ارتجاعی= واپسگشتی- واپسگرایی

مرتجع= واپسگرد-واپسگرا

مرتجعانه=واپسگرانه

رجوع=بازگشت

همچنین واژه نوساز پی ور peyvar پیور (چون پیوند: پی=به-بر+وند=بند-بستن) به معنای فرستادن بر کسی/چیزی همتای لغت عربی مرجع (در لاتین reference رفرنس) خواهد بود (مرجعیت=پیوریت چون محوریت، مراجع=پیوران) که در آن ور به معنای رد شدن/کردن (خاور=خورپر=خورشید رد شد) است. واژه پیور معنای به واپس فرستادن (پی=پس+ور=رد) و شالوده ستبر (پی=پایه=+ور=بزرگ چون نامور) و بُناوری (پی=پایه+ور=گرداندن چون کارور) و در پیش پایه (پی=پایه+ور=بر-پیش-نزد-پهلو) نیز میدهد که همه اینها با معنای لغت عربی مرجع همخوانی دارند. دانستنی است که ایئت پسوندی آریایی است همانطور که در زبان سنسکریت واژه نوایئتनव्यता navyata  به معنای مُد fashion یا همان نوینگی و نویت در پارسی است.

 (नव   adj.   nava=new)

نوع مطلب :
برچسب ها : همتای لغت ارجاع مرجوع راجع راجعه مرجع مراجعه مراجعات مراجعان مراجعین رجوع مراجع reference رفرنس،
لینک های مرتبط :
مجید روهنده
شنبه 18 آبان 1398

واژه روستا که آنرا در پارسی میانه لوستاک میخوانده اند به معنای در مسیر رود است که شکل اوستایی آن *θraotō.stācąm  و یا *srau̯tas-tāka- (سروتس=رود+تاک=تاز-تاخت-راه-مسیر) بوده است.

 

*بنمان:

Handbook of Comparative and Historical Indo-European Linguistics edited by Jared Klein Brian Joseph Matthias Fritz

نوع مطلب :
برچسب ها : ریشه واژه روستا،
لینک های مرتبط :
مجید روهنده
شنبه 11 آبان 1398

واژه اوستا  که آنرا در پارسی میانه اپیستاک و ابستاک و اوستاگ میخوانده اند به معنای برستایمند برستایشگر از ریشه ستودن-ستاییدن است که اصل آن *upa-staua-ka- (اوپ=بر+ستو=ستودن+کا=داشتن-کردن) بوده است.

 

*بنمان:

Problem of Archaism and Innovation in the Eastern Iranian Languages by Ľubomír Novák

نوع مطلب :
برچسب ها : ریشه واژه اوستا،
لینک های مرتبط :
مجید روهنده
شنبه 11 آبان 1398

واژه ایرانی وجدان از واژه اوستایی vī-čina-* (وی=وا+چین=چیدن ، ویچین=گزین) به معنای بازشناختن تشخیص تمیز دادن to discern distinguish به دست آمده که wizīdan* (وی+چی-ژی+دان چون گلدان از ریشه دا همخانواده با اندام و دادن) شکل دیگر آن در پارسی میانه است.

 

*بنمان:

Different Modes of Rendering Avestan into Pahlavi by David Buyaner

نوع مطلب :
برچسب ها : ریشه واژه وجدان،
لینک های مرتبط :
مجید روهنده
پنجشنبه 9 آبان 1398
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای مجید روهنده محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic